KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:251

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nilüfer Belediyesi ve Meslek Odaları, Binalarda Tespitlere Başlıyor

Nilüfer Belediyesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi ile binaların depreme dayanıklılığına ilişkin bir çalışma için hareket geçti. İmzalanan protokolle ilk aşamada Nilüfer’deki 3400 ticari işletmede eksik ve zedelenmiş taşıyıcı sistem tespiti yapılacak ve sonuçlar vatandaşlarla paylaşılacak.
 
Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta art arda yaşanan deprem felaketinin ardından herkes yaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığı kaygısını yaşarken, Nilüfer Belediyesi bu kaygılara cevap verecek bir adım attı. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer bölgesindeki ticari işletmeler içinde yer alan taşıyıcı sistem elemanlarının kontrolü amacıyla TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında Nilüfer’de 70 metrekarenin üzerindeki 3400 ticari işletmenin içinde yer alan taşıyıcı sistem elemanlarının yerinde olup olmadığı ve varsa taşıyıcı sistem tahribatlarının gözlemsel tespiti yapılacak. 

Çalışma kapsamında ilk olarak Bursa Uludağ Üniversitesi’nden hocaların da yer alacağı bir komisyon kurulacak ve sahada çalışacak ekiplere eğitim verilecek.  En az bir mimar ve bir mühendisin yer alacağı saha ekipleri, denetimde elde ettikleri verileri bu komisyona aktaracak. Komisyon da bu bilgileri raporlayarak Nilüfer Belediyesi ile paylaşacak. Nilüfer Belediyesi de taşıyıcı sisteminde sorun olan mülklere tebligat yapacak. Çalışmanın ilk olarak ticari işletmelerin yoğun olduğu Beşevler ve İhsaniye Mahallesi’nde başlayacağını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, bu çalışmanın ilk aşama olduğunu ve devamının geleceğini belirtti.

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Referans Grup’tan Günde 25 Bin Depremzedeye Sıcak Yemek Dağıtımı

Ülkeyi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedeler için tüm Türkiye’den yardım yağarken Referans Grup da ilk günden itibaren özveriyle çalışarak kurduğu sahra mutfağı ile depremzedelere sıcak yemek dağıttı.

Deprem bölgesine ilk etapta 350 bin rol ekmek gönderen Referans Grup Yönetim Kurulu Başkanı Arık Yusuf Bakioğlu ve çalışanlarıyla birlikte AFAD’a nakdi yardımda da bulundu. Depremin 2.’nci gününden itibaren günlük 3 bin adet kumanyayı AFAD’a teslim eden Referans Grup, deprem bölgesinde kurduğu sahra mutfaklarıyla günlük 25 bin kişiye yemek verdi.

Referans Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yarar yaptığı açıklamada, “Referans Grup ailesi olarak depremden zarar gören kardeşlerimizin yaralarını hep birlikte sarma gayretindeyiz. Her zaman onların anında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Otomotiv Lisesi Deprem Bölgesi İçin Konteyner ve Ranza Üretiyor

Otomotiv Lisesi, Kahramanmaraş merkezli olan ve birçok ilimizi etkileyen deprem felaketinin yaralarını sarmak için ihtiyaçları ilk günden itibaren takip ederek bölgeye destek sunmaya devam ediyor.  Çalışmalarını tüm kurumsal kapasiteleri ile yürütmeye devam ettiklerini belirten Okul Müdürü Metin Sezer şunları söyledi:

“Deprem felaketinin hemen ardından;  giysi, gıda, battaniye gibi acil yardımları bölgeye göndererek, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve AFAD koordinasyonunda sahada mutfak kurulması ve yemek dağıtımı ile bölgeye görevli olarak gönderilen çalışanlarımızla acıları bir nebze de olsa hafifletmeye gayret ediyoruz. Diğer taraftan bölgenin acil ihtiyaçlarını değerlendirerek, kurumsal yetkinliklerimiz ile demonte konteyner ve katlanabilir ranza üretimine başladık. Tasarlayarak ürettiğimiz ürünler, demonte ve katlanabilir olması sayesinde lojistik açıdan oldukça önemli avantaj sağlıyor. Çalışmalarımıza destek veren kurumlar ile birlikte yeni konteyner modelleri de geliştirmeye devam ediyoruz. Otomotiv Lisesi olarak depremden etkilenen ihtiyaç sahiplerine en hızlı şekilde yardım ulaştırmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde tüm gücümüzle çalışıyoruz. Afet bölgesi için desteklerimizi değişen ihtiyaçlara göre şekillendirerek sürdüreceğiz."

"Ayrıca yaşanan acı felaket, nitelikli iş gücünün ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. 'Yaşamı iyileştirmek için insan yetiştiriyoruz' amacımız doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Özverili çalışmaları için tüm çalışma arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum”  şeklinde çalışmalarını değerlendirdi.  

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Minteks Şirketler Grubu 'Tekstilden, Eğitime' Seferber Oldu

Minteks Şirketler Grubu Başkanı Özkan İrman, depremin ilk anından itibaren ev tekstili alanında birçok yardım malzemesinin çözüm ortağı olduklarını belirtirken, Minör&Majör Eğitim Kurumları ile de deprem bölgesinden Bursa'ya öğrencilere yüzde yüz burs sağladıklarını söyledi. Özkan İrman açıklamasını şöyle sürdürdü, “Tüm ülkemizi derin bir üzüntüye boğan depremin ilk gününden itibaren, bu zor zamanları birlikte aşmak için tüm Türkiye gibi tüm imkanlarımızla seferber olduk.  Minteks Şirketler Grubu olarak gerek deprem bölgesindeki gerekse Bursa’ya gelen depremzedeler için tüm yardım çalışmalarımızı resmî kurumlar ve STK’lar aracılığıyla iş birliği halinde yürütmeye devam ediyoruz." 

"Ağırlıklı olarak ev tekstili alanında üretim yapmamız sebebiyle birçok yardım malzemesinin çözüm ortağı olduk. Tedarik açısından ise ihtiyaç duyan firmalarla koordineli çalışılarak, bilgi ve birikimlerimiz doğrultusunda teslimat, ulaşım konularında danışmanlık yapmaya devam ediyoruz.”

Bu kapsamda ayrıca Minteks’in eğitim sektöründe markası Minör&Majör Eğitim Kurumları’nın desteği konusunda da bilgilendirme yapan Yönetim Kurulu Başkanı İrman, “Eğitim kurumumuzda açılan kurslarımız için kontenjan doğrultusunda, deprem bölgesinden Bursa'ya gelen ortaokul ve lise öğrencilerine eğitimlerinin aksamaması için yüzde yüz burs sağlıyoruz. Her duyarlı vatandaş gibi tüm çalışanlarımızla birlikte yaraların sarılmasının uzun süreceğinin bilincindeyiz” dedi.

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyçelik Gestamp, Tüm İmkanları ile Afet Bölgelerinde

Beyçelik Gestamp olarak depremden etkilenen illerimizdeki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ettik. Çalışmalarımızı ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile sürdürdük. Kurumsal ve çalışanlarımızın gönüllü katılımı ile toplanan genel ihtiyaçları karşılayan yardım malzemelerinden oluşan 5 tırımızı AFAD koordinasyonu ile afet bölgelerine depremin ilk haftası ulaştırdık. 

Hatay merkeze kurduğumuz sahra mutfağımız 3 gün oyunca öğle ve akşam olmak üzere bölge halkına sıcak yemek hizmeti verdi. Bu zor günleri birlikte aşabilmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Her türlü destek için ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşları ile irtibatımız devam ediyor. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şehit Erol OIçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Günlük Gıda Üretimi ile Destek

Bursa Osmangazi Şehit Erol OIçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ülkemizde yaşanan afet için seferber oldu. Okulun tüm olanakları ve yetenekleri değerlendirilerek, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza destek verildi. Okul olarak şimdiye kadar 150.000 Roll Ekmek, 27.970 adet üçken peynir, 26100 adet piknik helva, 28710 adet piknik zeytin, Reçel, tahin pekmek, Ayrıca 200 polar giyisi, 100 Erzak paketi, iki palet su, 50 battaniye gönderilmiştir.

Okul Müdürü Halis Korkmaz ayrıca; “şu anda uygulama otelimizde konaklayan 33 depremzede misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarını, öğretmen arkadaşlarla kurduğumuz ekip ile karşılamaktayız” dedi. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Borçelik Arama Kurtarma Ekipleri Deprem Bölgesine Koştu

Toplumsal konularda her zaman büyük hassasiyet gösteren Borçelik ve Borusanlılar, afet haberinin alındığı andan itibaren ihtiyaç duyulan her konuya çözüm üreterek deprem bölgesindeki çalışmalara katıldı ve desteklerini sürdürüyor. 

Arama kurtarma eğitimleri olan Borusanlılar şu ana kadar 20’den fazla vatandaşımızın enkazdan çıkarılmasında görev aldı. Arama kurtarma çalışmaları için hayati önem taşıyan iş makinelerimiz ve 41 gönüllü operatörümüz sahada 7/24 görev yapıyor.  Afetin ilk günlerinde AFAD’a nakdi bağış yaptık. 2 binden fazla Borusan çalışanının maddi yardımlarıyla bölgeye insani yardım taşıyan 7 tır gönderdik, her gün en az 1 gıda ve yardım tırı göndermeye devam ediyoruz.  Grup şirketlerimiz ilk günden bugüne bölgeye 9 tır gıda, kıyafet, çadır, ısıtıcı gibi yardım malzemeleri sevk etti. Borusanlılar olarak Kızılay Kan Bağış Noktalarında kan bağışlarına devam ediyoruz.  Borusan olarak yardım tırlarımız, lojistik operasyonlarımız, iş makinesi ve enerji çözümleri tedarikimiz, evlerini kaybeden yöre halkına sunduğumuz barınma imkanları ile halkımızın yanındayız. İlerleyen günlerde depremden zarar gören bölge halkına uygun çözümlerle destek olmak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

   

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uludağ Koleji’nden Destek ve Birlik Mesajı

Ülke olarak dayanışmanın ve birlik olmanın önemliliğine bir kez daha hep birlikte şahit olduğumuz Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde resmi yardım kurumlarıyla organize bir şekilde deprem bölgelerine gıda, ayakkabı, dış ve iç giyim, temizlik ve hijyen malzemeleri, çocuk bezi, eldiven, kaşkol, oyuncak vb. acil ihtiyaçların gönderilmesine yönelik başlatmış oldukları kampanyada Uludağ Koleji tek yürek oldu.

Depremden etkilenen bölgelerden gelen çocuklarımıza ve gençlerimize sunmuş oldukları eğitim desteği ile gönüllerinin kapılarını açan Uludağ Koleji; yüzyılın felaketi olarak tarihe geçen depremde yaşanılan bu zorlu süreci kenetlenerek ve birlik olarak atlatmanın gerekliliğini vurgulayarak, ülke genelinde hepimizi derinden etkileyen deprem felaketinde yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileyerek geçmiş olsun mesajlarını iletti.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İbraş İyilik Ekibi Faaliyete Başladı

Toplumun desteklenmesi amacıyla kurduğumuz İbraş İyilik Ekibi faaliyete başladı. İlk aşamada kurumsal çalışmalarını ve yıllık planlarını tamamladığımız İbraş İyilik Ekibi için ikinci aşamada STK’lar ve vakıflarla görüşmeler planladık. 2023 yılı için çocuklara yönelik projeleri önceliklendirdik. Güçlü bireyler ve güçlü bir toplum olmak için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. 

İbraş İyilik Lideri Hazal Ceren Keleş etkinliklerimizi instagram.com/ibrasiyilik sayfasından takip edebilirsiniz, şeklinde bilgilendirmede bulundu. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Limadem’e Birincilik Ödülü

Elektrik mühendisliği hizmetleri, proje ve taahhüt işlerinde endüstriyel yapıların güvenilir çözüm ortağı olan LimaDEM, EAE tarafından elektrik ticaret online portalı üzerinden 2022 yılı içinde sipariş adeti kategorisinde Türkiye 1.si olarak seçildi.

Limadem Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Karabiber, busbar ve askı sistemleri ile kablo kanalları yanı sıra iç tesisat çözümleriyle de sektörün öncü kuruluşu durumundaki EAE tarafından sipariş kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmekten mutlu olduklarını söyledi.

Otomotiv ve otomotiv yan sanayi ağırlıklı olmak üzere organize sanayi bölgeleri, sanayi tesisleri, otel, hastane, iş ve alışveriş merkezlerinin elektrik projelerinin yapımını ve bakımlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Karabiber, “Konusunda uzman ekibimizle teknolojik yenilikleri takip ederek, müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda her projeyi profesyonel açıdan değerlendiriyoruz. İhtiyaçlara en uygun ve en ekonomik çözümleri üreterek, zamanında ve kaliteli şekilde projelerimizi teslim ediyoruz. Uluslararası standartlara ve mevzuata uygun projelerimiz tamamladıktan sonra da müşterilerimizin, ihtiyaç duydukları her an yanlarında oluyor ve satış sonrası servis, bakım ve sistem geliştirme hizmetlerimize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geri