KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:259

Hitachi Astemo Türkiye’den Eğitime Anlamlı Destek

Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası, topluma katkı sağlayacak sosyal sorumluluk projelerine hız kesmeden devam ediyor. Firma, iki ayrı okulla iş birliği yaparak eğitime destek oluyor. Hitachi Astemo Türkiye, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde ‘Etkin Eğitim, Eşit Gelecek’ projesini hayata geçirirken, Mehmet Torun Özel Eğitim Meslek Okulu iş birliği ile de otizmli çocuklara destek oluyor. 

Kız çocuklarının mesleki eğitime yönlendirilmesi, iş yaşamı ve sosyal hayatta daha da güçlenmesi amacıyla hayata geçirdiği ‘Mesleğim Geleceğim’ projesinin devamı niteliğindeki ‘Etkin Eğitim Eşit Gelecek’ projesine imza atan Hitachi Astemo Türkiye, proje ile kız öğrencilere mesleki gelişim sağlanmasını hedefliyor. 

Kurulduğu günden bu yana topluma katkı sağlama noktasında farklı birçok sosyal sorumluluk çalışmasını hayata geçiren firma, kız çocuklarının nitelikli eğitim imkanlarına ulaşması için çalışmalarına devam ediyor. ‘Bugünün Gençleri, Yarının Güçlü Kadınları Bu Eğitim Programı ile Yetişecek’ sloganı ile yola çıkılan iş birliğinde Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilere mesleki gelişim sağlamak amacıyla ‘Hitachi Astemo Türkiye Makine Bölümü Kız Çocukları Sınıfı’ oluşturuldu. Ayrıca lisede eğitim gören 10 kız öğrenci Hitachi Astemo Türkiye fabrikasında eğitimlerine başladı.

Firma bir diğer projesini de Mehmet Torun Özel Eğitim Meslek Okulu iş birliği ile hayata geçirdi. Okul ile anlamlı bir sosyal sorumluluk çalışmasına başlayan Hitachi Astemo Türkiye’nin, müşteri ziyaretleri gibi konularda kullandığı şirket plaket ve hediyeleri otizmli çocukların ellerinden çıkıyor. Seramik, ahşap, resim gibi atölyelerde çalışan özel çocukların yaptığı el emeği eserler Hitachi Astemo Türkiye’nin kurumsal hediyelerine dönüşüyor. Firma bu iş birliği ile zihinsel engelli bireylerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak, meslek alanlarında istihdam edilmesini kolaylaştırıp topluma kazandırmayı hedefliyor. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PechoM, Nestle Fabrikasında Gürültü Haritalandırma Projesini Tamamladı

Nestle Karacabey fabrikasında, TS EN ISO 11202 standardı doğrultusunda yürüyüş yolları ve gürültü kaynaklarının etrafında belirlenen aralıklarla 1/3 oktav bandında ses ölçümleri PechoM mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Yapılan ölçümler sonucunda fabrikanın frekansiyel gürültü haritası çıkartılarak toplam ses yükü hesaplandı.

Frekansiyel gürültü haritaları, insan sağlığına ve çalışanlarına değer veren şirketlerin sessiz ve güvenli fabrikalar yaratabilmeleri için önemli bir adımdır. Frekansiyel gürültü haritaları sonucunda PechoM, müşterilerine ilettiği detaylı raporda gürültüyü önleme çözüm önerilerine yer vermektedir. Daha sonrasında raporda bulunan çözüm önerileri projelendirebilmekte ve sessiz fabrikalar oluşturma yolunda müşterilere destek olunmaktadır. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uludağ Elektrik, Eker I Run’a Enerji Kattı

Uludağ Elektrik, “Ritmini Yakala” mottosuyla düzenlenen Eker I Run Koşusu’nda sporseverlerle bir araya geldi. Farklı kategorilerde yarışan katılımcılardan oluşan etkinliğe enerjik bir imza atan Uludağ Elektrik, standındaki etkinliklerle de ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. 

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Eker I Run koşusuna sponsor olan Uludağ Elektrik, 42 kilometre maratonu, 15 ve 5 kilometre parkuru, özel sporcular koşusu, minik adımlar koşusu ve paten yarışı gibi farklı kategorilerde yapılan yarışlarda ter döken sporcuların yanında oldu. Eker Meydan’da yer alan standı ile koşuya katılanların yanı sıra ziyaretçilere de enerji dolu dakikalar sunmayı amaçlayan şirket, verimli enerji kullanımı ve çevre dostu yaklaşımları oyunlaştırarak öğreten İnteraktif Yeşil Enerji Platformu ve body marbling etkinliği ile koşuya renk kattı. 3 bine yakın yarışmacının katıldığı koşuda Uluband isimli müzik grubuyla sporcuların motivasyonlarını yükselten şirketin bu yıl ilk kez oluşturulan Uludağ Elektrik koşu takımı da Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) için iyilik peşinde koşarak, köylerdeki ailelerin eğitimine destek sağladı.

Spor, sağlıklı yaşam, eğlence ve iyiliğin bir araya geldiği koşuda 15K parkurunda dereceye giren yarışçılara ödüllerini takdim eden Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, “4 senedir Eker I Run’da yer alarak, tüm enerjimizle güç katmaya devam ediyoruz. Bu yıl Adım Adım Bursa Platformuna dahil olarak şirket takımımızı oluşturduk ve KODA için iyilik peşinde koşarak, kırsalda aile çalışmaları programına destek olmak amacıyla kayda değer bir bağış topladık” dedi. 

 

Uludağ Elektrik’te Ekim'in Rengi Pembe
Uludağ Elektrik, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği Pembe Fatura uygulamasını bu yıl da sürdürüyor. Ekim ayının “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılması sebebi ile bu hastalığa dikkat çekmeyi amaçlayan şirket, faturalarını pembe renkte tasarlayarak müşterilerine ulaştırıyor ve meme kanserine yönelik farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Projenin çok önemli ve değerli olduğunu vurgulayan Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, ‘Her yıl Meme Kanseri Farkındalık Ayında yürüttüğümüz projemiz ile bu kanser türüne yönelik bilinçlendirmeye bir katkı da biz sağlamayı amaçlıyoruz. 3 milyon müşterimize “Korkma, farkında ol! Düzenli kontrol ve mamografi sizi meme kanserinden korur” mesajının yer aldığı pembe faturalarımızı ileterek, bu sağlık sorununa karşı farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. İşlem merkezlerimizde çalışanlarımız pembe kurdele takarak da konuya dikkat çekmeyi amaçlıyor. Yine kurum içerisinde kadın çalışanlarımıza yönelik beslenmenin kanser üzerindeki etkisi ve kendi kendine muayenenin önemini vurgulayan eğitimler düzenledik. Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız gibi dijital mecralarda logomuzu pembe renkte tasarlayarak, binamızın aydınlatmasını da pembe renge çevirerek, tüm platformlarımızda meme kanserine dikkat çekiyoruz. Yüzde elliden daha fazla kadın çalışan oranına sahip bir şirket olarak, kadınların daha sağlıklı bir geleceğe sahip olmaları için bir farkındalık ışığı yakmaya çalışıyoruz’ dedi.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İletişim Yazılım ManageMind Kurumsal Mükemmellik Modülü; Süreç Tasarım ve Analiz Sihirbazı

Bursa’da hem Ulutek Teknopark içerisindeki Ar-Ge Ofisi hem de Merkez ofisi bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezi ile faaliyet gösteren ve 28 yıldır işletmelere “Akıllı Fabrika Çözümleri” sunan İletişim Yazılım olarak, sektör bağımsız şekilde işletmelerin üretim ve iş süreçlerinin dijitalleştirilmesinde birçok MES (Manufacturing Execution System: Üretim Yönetim ve Denetim Sistemi) ve BPM (Business Project Management: Süreç ve Kalite Yönetim Sistemi) projeleri yapmış sektöründe öncü firmayız. 
Bir yandan müşterilerimizin beklenti ve taleplerini mevcut ürünleri ile ideal seviyede karşılamaya çalışırken diğer yandan ürünlerimizin gelişimi için doğru ortaklıklar kurmaya devam etmekteyiz. Bu kapsamda İletişim Yazılım ve Sistem Global iş birliğinde ManageMind Kurumsal Mükemmellik Modülü geliştirilmiştir.

ManageMind Mükemmellik Modülü, Uluslararası Yönetim Sistemleri de dikkate alınarak altyapısında ISO 31000 uyumu ile risk yönetimi, BSC uyumlu süreç yönetimi, COSO uyumlu iç kontrol yapısı APQC yaklaşımı ile süreç yönetimi, EFQM Mükemmellik Modeli dikkate alınarak tasarlanmıştır. EFQM standartlarında hazırlanmış ManageMind Kurumsal Mükemmelik Modülü ile kurum içinde yapılan işlerin bütünsel bir yaklaşımla ele alınması, risklerin doğuracağı darboğazların tespit edilmesi ve analizi, İş yapma biçimlerinin standartlaştırılması, Süreçlerin basit görsel gösterimi sayesinde kolay kavrama vb. birçok alanda ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirilmiştir.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

umdasch Madosan Çalışanları Dünya Temizlik Günü Etkinliğinde Buluştu

Dünya, üzerinde yaşayan milyarlarca canlıyla birlikte, insanların ürettikleri milyonlarca ürüne de ev sahipliği yapıyor. Bilinçsizce çevreye bırakılan bu ürün ve atıklar ise doğaya zarar veriyor. Dünya ve çevre üzerinde olumlu etki yaratmak şüphesiz bir ekip işidir. umdasch Madosan bunu bir kez daha başardı. 

Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için, geri dönüşüm ve çevre bilincine sahip bireyler yetiştirmek oldukça önemli. Bu bilinçle umdasch Madosan çalışanları, Dünya Temizlik Günü’nde, farkındalık yaratmak amacıyla Uluabat Gölü kıyısında çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi. Uluabat Gölü, eski adı ile Apolyont, Türkiye'nin en zengin göllerinden birisidir ve 4. Uluslararası Expo 2000 Konferansı'nda uluslararası Yaşayan Göller Ağı'na dâhil edilmiştir. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

‘Kalite Dersi’ İle Türkiye’de Yine Bir ‘İlk’ Uludağ Koleji’nden

Uludağ Koleji ve Kalite Birliği ile gerçekleştirilen basın toplantısında Profesör ve Doçentlerden oluşan Uludağ Koleji Bilim Kurulu öncülüğünde Türkiye’de ilk ve tek olan ‘YENİ NESİL DERSLER’ müfredatına bir yenisinin daha eklendiği “Kalite Dersi” ile Türkiye’de bir ‘ilk’e daha imza atmış olmanın gururu yaşandı.

Uludağ Koleji Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Çüçen, Uludağ Koleji Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Kerime Üstünova, Prof. Dr. İsmail Naci CangüL, Prof. Dr. Rıza Sam, Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Prof. Dr. Zübeyde Sinem Genç, Prof. Dr. Şenay Şahin, Dr. İbrahim Öztahtalı, Öğr. Gör. Nilüfer İnceman Akgün ve Uludağ Koleji Uludağ Gelişim Akademisi Başkanı Öğr. Gör. Nilüfer İnceman Akgün, Uludağ Gelişim Akademisi Üyeleri, Dr. Barış Gül, Dr. Nuray Koç, Dr. Zeynep Berke öncülüğünde; “Yeni Nesil Dersler” kapsamında; ‘Sosyal ve Duygusal Beceri’,  ‘İletişim ve Beden Dili’, ‘Zaman Yönetimi’, ‘Yaşam Becerileri’, ‘Problem Çözme ve Analitik Düşünme’, ‘Çocuklarla Felsefe’, ‘Yazma Becerileri’, ‘Okuma Becerileri’, ‘Etkili Liderlik’, ‘Kalite Yönetimi’ ve ‘Bilim Kurulu ile Seminer Çalışmaları’ dersleri ile ezber bozan tek düze eğitim anlayışı yerine sınırları aşan yeni nesil eğitim sistemini benimseyen Uludağ Koleji, çocuğa ve çağa uygun yeni nesil metotları geleceği inşa etme sürecine dahil ederek ulusal ve uluslararası arenada ayrıcalıklı yerini korumaya devam ediyor.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eskişehir Endüstri Fuarında Saydam Patent A.Ş. de Yerini Aldı

Bu yıl 2.si düzenlenen Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayindeki yerli ve milli gücünü ortaya koyan Eskişehir Endüstri Fuarında Saydam Patent A.Ş. de yerini aldı.
Fuar savunma sanayi, Ar-Ge ve teknoloji merkezleri, havacılık, uzay teknolojileri, iletişim teknolojileri, makine ve metal işleme teknolojileri gibi endüstriyel üretim ve teknolojileri alanlarında sektör profesyonelleri iştirak etti. Saydam Patent müvekkillerini fuarda da yalnız bırakmayarak ziyaretlerde bulundu.
 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yavuzlar Dişli Tanzanya Heyetini Ağırladı

Yavuzlar Dişli, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Bursa’ya gelen Tanzanya Heyetini ağırladı. Yavuzlar Dişli Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Sağlam, Tanzanya Heyeti ile görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini belirtirken, “Kuzey Afrika ülkelerinde olduğu gibi Sahra altı Afrika ülkelerinde de Türkiye’ye karşı önemli bir ilgi var. Tanzanya da nüfusu ve ekonomik yapısı itibariyle bölgenin büyük ülkelerinden birisi. Bizi ziyaret eden heyetle de bu kapsamda görüştük. Ürünlerimizle yakından ilgilendiler” dedi.

İhracat ve yeni pazarlara yönelik çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Yavuzlar Dişli Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Sağlam açıklamasının devamında, “Avrupa ülkelerine ihracatımız devam ediyor. Son zamanlarda Rusya ve Kuzey Irak pazarına da girdik ve dış pazarımızı çeşitlendiriyoruz. Bu sene ihracat oranımızı geçen seneye göre yüzde 5 oranında artırarak yüzde 60’lara çıkartacağız” şeklinde konuştu.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kurumlarımızı tebrik ederiz.
Haberler geliş sırasına göre yer almıştır. 

Geri