KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:259

Aykan Kurkur
KalDer Bursa Şubesi
Genel Sekreter
aykank@kalder.org

Değerli Kalite Dostlarımız,

Değerli Kalite Dostlarımız, 

2006 yılında iş dünyasının isteğiyle kalite konusunda, çalışanları yetiştirmek için bir sertifika programına başlamıştık. O dönemki adı da; Kalite Personeli Yetişrime Sertifika Programı'ydı. Yıllar geçti ve bu yıl programın 17’incisini yapacağız. KalDer Sertifika Programı adıyla yoluna devam eden, salgında da kesintisiz gerçekleşen bu projenin bugünlere ulaşmasında eğitmenlerimizin katkısı oldukça büyük.  Yıllar içerisinde devam eden ilgi; içerik olarak doğru bir çalışmayı sürdürdüğümüzü gösterdi bizlere. Bu yılki ilk dersimiz 4 Kasım’da başlıyor. Program açılışına  bizler de katılarak öğrenci arkadaşlarımızla sohbet etme fırsatı bulacağız. Öğrencilerimizin bir kısmı henüz iş hayatının başında, yeni mezun ya da yakında zamanda mezun olacak. Henüz kalite yolculuğunun başında olan bu pırıl pırıl genç arkadaşlarımızın, programın katkısıyla ilerleyen dönemlerde firmalarda önemli sorumluluklar alacağına eminim. KalDer Bursa Şubesi`nin sürdürülebilir örnek projeleri arasında yer alan bu programı oldukça önemsiyoruz. Programı bitiren ve henüz çalışmayan arkadaşlarımızın özgeçmişlerini dileyen üyelerimizle de paylaşabileceğiz. 

20. Kalite ve Başarı Sempozyumu hazırlıklarına geçtiğimiz ay başlamıştık. İçerik çalışmalarımız netleşmeye başladı ve iş birliği görüşmelerine de başlıyoruz. Destekleriniz bizim için çok değerli…
 
Duyurularda yer aldığı üzere bu ay Kalite Kongremizin 31'incisini yapacağız. Kongre heyecanını yine Bursalı kurumlarımızın yoğun katılımıyla yaşamayı diliyorum.

Yıl sonuna doğru yaklaşırken bir yıllık çalışma planımıza uygun sonuçları tamamlamak için kurumlarla iş birlikleri, ziyaretlerimiz de sürüyor.

Saygılarımla
--------------------------------------------------------------------------

Arzu Özel
KalDer Bursa Şubesi
Sempozyum ve Üyelik Yöneticisi
arzu.ozel@kalder.org

Değerli Kalite Dostlarımız,

Bildiğiniz üzere Sempozyum kapsamında KalDer Bursa Şubesi ve Anadolu Karikatürcüleri Derneği iş birliğinde; karikatür sanatının gelecek nesillere ulaşmasına destek vermek amacıyla Uluslararası Karikatür Yarışması düzenliyoruz. İlk üç yıl Türkiye çapında yapılan yarışmamızı ilk kez 2017`de uluslararası katılıma açık olarak gerçekleştirdik. Jüri üyeleri ilk yıllarda sadece Türkiye'dendi, devam eden yıllarda farklı ülkelerden jüri üyeleri dahil oldu. Böylece Dünya çapında bir yarışmaya Bursa’da imza atmış olduk. Bursa`nın adını sanatsal bir çalışmayla uluslararası alanda duyurmaktan gururluyuz. Yarışmamız sürüyor ve 9’uncu yarışmamızın hazırlıklarına başladık. Bu ay içerisinde sanatçılara yapacağımız duyuru sonrasında; dünyanın farklı ülkelerindeki sanatçılardan gelecek eserleri heyecanla bekleyeceğiz. 

31. Kalite Kongremizin içeriği oluştukça sizlerle duyuruları paylaşıyoruz. Salgın döneminden sonra yeniden yüz yüze buluşacağız.

Bu ay GençKal topluluğumuzu yeniden kurmak için hazırlıklarına yoğunlaşmıştık. Farklı bölümlerden kentimizdeki her iki üniversitenin öğrencilerinden katılım oldu, merak edip arayan ya da ofise gelen genç arkadaşlara KalDer'i anlattık. Gelen başvurularla oldukça istekli ve çalışmak için adım atmamızı bekleyen bir gençlik topluluğumuz oluştu. Dersleri sonrasındaki zamanlarını da KalDer'de değerlendirmek için ayıracak genç arkadaşlarımızı KalDer’i ziyaretlerinizde sık sık görebilecek ve tanışacaksınız. Onlarla sohbet ederek deneyimlerinizi paylaşmanız ve yönlendirmelerinizden mutluluk duyarız. 

İş dünyasının buluşma adresi KalDer`in tüm platformlarında bir arada olmak dileğiyle,

Saygılarımla,

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ebru Yalçın Gürük
KalDer Bursa Şubesi
Kalite Ödülü ve Uzmanlık Grupları Yöneticisi
ebru.yalcin@kalder.org

Değerli Üyelerimiz ve Gönüllülerimiz,

13-14 Ekim’de ödül sürecine başvuran kurumlara ödül başvuru dokümanı hazırlamak konusunda iki gün boyunca EFQM eğitmenimiz Kadir Akbaş model eğitimi verdi. Eğitime bu yıl ödül sürecinde yer alacak 4 kurumdan 26 temsilci katıldı.

2 gün boyunca Bursa Kalite Ödül Yürütme Kurulu üyelerimiz eğitime katılarak EFQM konusunda deneyim ve tavsiyelerini paylaştılar.

Bursa Kalite Ödül sürecinde değerlendirici olmak isteyen, kurumunda EFQM Model eğitimi almış ve kurumunda uygulama çalışmalarında bulunmuş kişilerin değerlendiricilik başvurularını aldık. Aralık ve Ocak ayında kendilerine değerlendirici eğitimini veriyor olacağız. 
Ayrıca online olarak da yine Kasım ayında radar kullanma eğitimi veriyor olacağız.
Genel Eğitimde ise genel bir EFQM modeli çerçevesini anlattıktan sonra, başvuru dokümanı nasıl değerlendirilir uygulama örnekleri ile anlatıyor olacağız ve eğitim bitiminde ekiplere başvuru dokümanları dağıtacağız.

Geçen ay yazımda belirttiğim üzere Kasım ayında yapılacak 31. Kalite Kongresinde ödül almış kurumların ve EFQM Bursa Kalite Ödül sürecinde yer almış kurumlarımızın ödül süreci hazırlıklarında yaşadıkları bilgi ve deneyimi paylaşmak üzere EFQM, Ulusal Kalite Hareketi, Bursa Kalite Ödülü’nü içeren deneyim paylaşım toplantısını Aralık ayında gerçekleştiriyor olacağız.

Uzmanlık Gruplarımızdan Eğitimde Kalite Uzmanlık Grubu üyemiz Halis Korkmaz diğer uzmanlık grup üyelerine EFQM Modeli eğitimini verdiler. Eğitim seri halinde devam ediyor olacak.

Kasım ayında EFQM konusunda iyi uygulamaları yerinde görmek ve dinlemek üzere Bosch iş birliğinde Mükemmelliğin Ötesinde adında çeşitli konularda iyi uygulama ve süreç iyileştirmelerini anlatacakları teknik gezi gerçekleştireceğiz.

Saygılarımla,

------------------------------------------------------------------------------------------------

Semih Şenyuva
KalDer Bursa Şubesi
Eğitim ve Mali İşler Yöneticisi
semih.senyuva@kalder.org

Değerli Kalite Dostlarımız,
 
Ekim ayında da kurum içi eğitimlerimiz ve rehberlik çalışmalarımız da devam etti. Akwel Otomotiv ve Bandırma Belediyesinde firmalarında eğitim ve rehberlik çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

17. KalDer Sertifika Programımız başlıyor…
İlkini 2006 yılında gerçekleştirdiğimiz ve bugüne dek 580 öğrencinin mezun olduğu KalDer Sertifika Programının 17. yıl hazırlıkları devam ediyor. 4 Kasım’da başlamayı planladığımız programımızda 20 farklı konu ve 3 farklı uzman konuk konuşmacı mevcut. Program; iş hayatına kalite konusunda yetişmiş, donanımlı bireyler kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir. Kayıtlarımız devam ediyor. İlgilerinizi bekliyoruz.

KalDer olarak; konusunda uzman, sektör deneyimli eğitmenlerimiz ve zengin içerikli eğitimlerimiz ile iş dünyasının her zaman yanındayız.
300’den fazla eğitim içeriği, yönetim sistemleri eğitimleri, EFQM lisanslı eğitimler, kişisel gelişim eğitimlerini interaktif eğitim sistemi ile yüz yüze, canlı online ve video eğitim seçenekleri ile sizlerleyiz. 

Saygılarımla,

Geri