KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:259

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gökçelik ve Çalışanlarından Deprem Bölgesine Yardım Eli

Gökçelik de çalışanları ile felakete maruz kalan bölge insanına yardım elini uzattı. AFAD ve devlet yetkilileri tarafından açıklanan ihtiyaç malzemelerinin temini için Gökçelik şirketi ve çalışanları topladıkları yardımları NOSAB Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen toplama merkezine ulaştırmak için yola çıktılar. Ayrıca arama kurtarma çalışmalarına fiilen katılmak isteyen şirket çalışanları da Nilüfer Arama Kurtarma Derneği ekiplerine dahil olarak bölgeye doğru yola çıktı.

Gökçelik A.Ş. ve aynı zamanda NOSAB Yönetim Kurulu Üyesi olan Burak Aras, hem NOSAB bölge yönetimi hem de bölgede bulunan sanayi kuruluşları olarak depremzede vatandaşlarımıza yardım eli uzatmanın insani görevleri olduğunun bilinci ile hareket ettiklerini belirterek “aziz Türk milleti yardıma ihtiyaç duyan herkese bugüne kadar elini uzatmaktan geri durmamıştır, Kahramanmaraş’ta yaşanan çok büyük bir felakettir, elimizden ne geliyorsa yapmak boynumuzun borcudur. Allah böylesi felaketleri bu aziz millete tekrar göstermesin inşallah” diyerek duygularını paylaştı. Aras, süreci takip ederek ilerleyen günlerde yardımlarına devam edeceklerini belirtti.

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ünver Group, 7 Kategoride OSB Yıldızları Arasına Girdi

Otomotiv endüstrisindeki dönüşüme karşı hızlı bir aksiyon alırken elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar için üretime hazırlanan Ünver Group, OSB Yıldızları Araştırması’nda en iyiler arsında 7 kategoride kedisine yer buldu. Otomotiv endüstrisi yan sanayi alanında 43 yılı aşkın tecrübeye sahip Ünver Group, sektörde yaşanan dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlamak için harekete geçti. Elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar için üretime hazırlanan Ünver Group Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun 2022 yılı için gerçekleştirdiği OSB Yıldızları Araştırması’nda da adından söz ettirdi.

Türkiye’de en çok istihdam sağlayan 87. Firma olan Ünver Group Bursa’da ise 15. basamakta yer aldı. Firma ayrıca İstihdamını En Çok Artıran Firma kategorisinde Türkiye’de 24. Bursa’da 2., En Çok Kadın İstihdamı Sağlayan Firma kategorisinde Türkiye’de 40., Bursa’da 10., Kadın İstihdamını En Çok Artıran Firma kategorisinde Türkiye’de 34., Bursa’da 5. oldu. Bünyesindeki Ar-Ge merkezi ile de önemli işlere imza atan Ünver Group araştırmada En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Firma kategorisinde Türkiye’de 36., Bursa’da 10., Ar-Ge Harcamasını En Çok Artıran Firma kategorisinde Türkiye’de 39., Bursa’da 6. Ve Stajyer İstihdamını En Çok Artıran Firma kategorisinde Türkiye’de 11. Bursa’da 3. firma olarak yer aldı.

Toplam 7 kategoride listede yer almaktan mutluluk duyduklarını belirten Ünver Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Korgavuş, “Bu başarıda katma değeri olan tüm çalışma arkadaşlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TÜBİTAK BUTAL"Benim Laboratuvarım” Konulu Resim Yarışması 

Bilim ve Teknolojinin hızla geliştiği ve değiştiği günümüzde test/analizin önemi ile hayatımıza kattıklarının öğrenciler arasında algılanıp yaygınlaştırılması için farkındalık yaratmak, bilinç düzeylerini geliştirmek ve hayal güçlerini kullanarak yeteneklerinin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla;

TÜBİTAK BUTAL; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okulların 5-6-7-8. sınıf öğrencilerine yönelik "Benim Laboratuvarım” konulu resim yarışması düzenlemektedir. Son başvuru tarihi 28 Nisan 2023 olup, yarışma şartnamesi, katılım formu ve afiş aşağıdaki linklerde yer almaktadır.
Bilgi için tıklayınızTÜBİTAK BUTAL 2023 Yılı Planlı Eğitimlerini Duyurdu

BUTAL'de test/analiz alanında ihtiyaç duyulan etkin ve doğru bilgi transferini gerçekleştirmeye yönelik eğitim hizmetleri sunulmaktadır. Programlı eğitimlerin yanı sıra, başvuru yapılması durumunda, program dışı eğitimler de düzenlenebilmektedir. Eğitimler, konusunda uzman personel tarafından teorik ve uygulamalı veya online olarak gerçekleştirilmekte ve eğitim sonunda katılımcılara "Katılım Belgesi" verilmektedir.
2023 yılı planlı eğitimlerimize ilişkin bilgilere linkten ulaşılabilir. 
https://butal.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-butalde-duzenlenecek-2023-yili-planli-egitimler

 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeşim Grup’tan Afet Bölgesine Destek 

Türkiye’nin Kahramanmaraş şehrinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve çok sayıda can kaybına yol açan depremler sonrası Türkiye’de çok sayıda firma, kurum ve kuruluş adeta seferber oldu. Bölgeye yardımda bulunanlar arasında Yeşim Grup’a bağlı firmalar da yer aldı.  

Yaşanan felaketin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için harekete geçen Yeşim Grup, tüm lokasyonlarıyla el ele vererek yardım TIR’ları organize etti. İlk etapta Yeşim Bursa Fabrikası’ndan 65 bin adet yetişkin ve çocuk eşofman takımı ile 500 çift ayakkabıdan oluşan 3 TIR afet bölgesine ulaştı. Yine Bursa Fabrikası çalışanlarının ve üretici partnerlerin sağladığı battaniye, yetişkin-çocuk kıyafetleri, kışlık ayakkabılar, bebek bezi-bebek maması, paketli kuru gıda, hijyen ürünleri, sağlık kiti gibi bölgede ihtiyaç duyulan 1 TIR dolusu yardım malzemesi de depremzedelere ulaştırıldı. Ayrıca 500 kadar Yeşim çalışanı, firma tarafından kendilerine sağlanan yağ, un, pirinç ve şekerden oluşan 20 tonluk erzaklarını da yine deprem bölgesine bağışladı.  

Gruba bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uşak Fabrikası’ndan da bölgeye 22.228 adet çarşaf gönderildi. Ağrı Fabrikası çalışanlarının sağladığı yardımlar da AFAD aracılığı ile bölgeye ulaştırıldı. Yeşim Grup bünyesinde Mısır’da faaliyetlerine devam eden Jade Tekstil tarafından organize edilen ve 71 bin 569 parçadan oluşan 30 tonluk yetişkin üst ve alt giyim ürünleri, Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği koordinasyonunda bölgeye sevk edildi.

Yeşim Grup ayrıca kumaşlarını temin ettiği ve tedarikçisi Ersa Tekstil tarafından dikimi yapılan 75 bin 804 adetlik 3 TIR dolusu yetişkin üst ve alt giyim ürününü de Kızılay aracılığı ile Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Malatya’ya ulaştırdı. Yeşim Grup organizasyonuyla bölgeye gönderilmek üzere en az 3-4 TIR’lık yetişkin kıyafetlerinin hazırlık çalışmaları ise devam ediyor.

  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeşilova Holding, Deprem Bölgelerine Yardımlarını Sürdürüyor

Yeşilova Holding, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili doğrudan etkileyen depremlerin ardından tüm Grup şirketleri ve çalışanlarıyla birlikte yaraların sarılması için seferber oldu.

Yeşilova Holding’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk saatlerinden itibaren tüm şirketlerimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile tek yürek olarak afet bölgelerine destek olmaya devam ediyoruz. Bu süreçte, öncelikli ihtiyaç olarak belirlenen battaniye, kıyafet, çocuk kıyafet ve ürünleri, hijyen ve gıda paketleri gibi temel ihtiyaç malzemelerinin temini ve bölgeye gönderimini gerçekleştirdik. Şimdi de kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları iletişim ve iş birliği halinde bölgede yaşam alanlarının kurulmasına yönelik projelere de destek veriyoruz. Bu süreçte, çalışanlarımızın gerçekleştirdiği desteklerin yanı sıra, Grup olarak on katı tutarında bir kaynağı bölgedeki vatandaşlarımıza ihtiyaçların karşılanması ve barınma ihtiyacı sağlayacak olan konteyner kent projelerine aktarıyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Bu büyük afetlerin yaralarının sarılmasında üzerimize düşeni yerine getirmeye devam edeceğiz. Tüm imkanları ile gerek başlattığımız kampanyalara destek veren gerekse de bireysel ya da çeşitli kuruluşlar aracılığıyla afetzedelere yardımda bulunan çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaşanan felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz” ifadeleri kullanıldı. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bursagaz Arama Kurtarma Ekibi Deprem Bölgesinde

Bursagaz'ın bünyesinde er aldığı SOCAR Türkiye'nin Deprem Koordinasyon Komitesi, deprem bölgesinden gelen talepleri ilk günden itibaren 24 saat kesintisiz değerlendirerek, yardımları AFAD koordinasyonunda en hızlı şekilde temin edip ilgili bölgelere iletmektedir. 

AFAD, Kızılay, ilgili valilikler, belediyeler, seçili vakıf ve derneklere destek amacıyla 90 milyon TL tutarında destek fonu oluşturulmuştur. Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Aksaray, Mersin’deki Hazar akaryakıt istasyonlarından tüm ambulans, itfaiye araçları, AFAD ve diğer kuruluşların kurtarma araçlarına 15 Şubat itibarıyla 247.732 litre ücretsiz yakıt desteği sağlanmıştır. Çalışanların topladığı 1409 koli, 529 çuval ve 60 paket yardım malzemesi tırlarla bölgeye gönderilmiştir. Kan bağışı gibi temel yardımlar sağlanmıştır. 

Bursagaz arama kurtarma ekibimiz BURAK’ta yer alan çalışma arkadaşlarımız, Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmalarına destek vermiştir. EPDK talebi ve koordinasyonu ile deprem bölgesinde doğal gaz hatlarının onarım faaliyetlerine ve gaz arzının güvenli şekilde sağlanması yönünde yürütülen çalışmalara destek olmak üzere, Bursagaz’dan 3, Kayserigaz’dan 4  kişilik acil müdahale ve bakım ekibinin Adıyaman’a gönderilmesi sağlanmıştır. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uludağ Elektrik Deprem Desteği / Bandırma’da Tasarruf Semineri / Karagöz ve Hacivat ile Tasarruf Tüyoları

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli iki yıkıcı depremi yaşayan vatandaşlarımız için hızlıca aksiyon alarak, deprem sabahından itibaren yardım kampanyamızı başlattık. Tüm çalışanlarımıza afet yardım kampanyası için bir duyuru yayınladık. Tüm çalışanlarımızla birlikte tek yürek olarak, mesaiye ara verdik ve el birliğiyle paketlediğimiz 20 binin üzerinde ihtiyaç listesi ürününü tırımıza yükledik. Çalışanlarımızın katkılarıyla hazırladığımız yardımları, Hatay’ın Hassa ilçesindeki depremzedelere ulaştırdık. Deprem nedeniyle Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerimize yerleşen ve olağanüstü hal kararı alınan ve/veya afet bölgesi ilan edilen illerde yaşadıklarını belgeleyen tüketicilerden abonelik işlemleri esnasında güvence bedeli talep edilmemesi uygulamasına başladık.

  

5 milyonu aşkın bir nüfusa hizmet veren Uludağ Elektrik, Enerji Danışmanım Projesi kapsamında hanelerde ve küçük işletmelerde başlattığı enerji tasarrufu ve verimliliği bilinçlendirmesine Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale’nin ardından Bandırma’da devam ediyor. Bandırma Belediyesi, Bandırma Kent Konseyi üyeleri ve kursiyer kadınlardan oluşan bir topluluğa enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda bilgiler aktaran şirket, sürdürülebilir bir dünya için enerjinin önemi ve hane içi elektrikli cihaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Gerçekleştirilen eğitimde, bir yandan enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda akıllarda yer eden soru işaretleri giderilirken diğer yandan da gerçekleştirilen atölye çalışmasında, birbirinden güzel çantalar üretildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bursa Valiliği Enerji Yönetim Birimi ile birlikte organize edilen program kapsamında, okullar ziyaret edildi ve Karagöz ve Hacivat, bu kez enerji tasarrufunu çocuklara anlattı. Uludağ Elektrik öncülüğünde Hayali Nevzat Çiftçi tarafından ilkokul öğrencilerine yönelik hazırlanan oyuna, çocukların ilgisi büyüktü. Hacivat’ın sorularına hep bir ağızdan cevap veren öğrencilere, evde yapılacak tasarruf ve verimlilik uygulamaları eğlenceli bir şekilde aktarıldı. Karagöz ve Hacivat, çocuklara kullanılmayan elektrikli ev aletlerinin fişten çekilmesi, kullanılmayan lambaların açık bırakılmaması, fırın ve buzdolabı kapaklarının çalışırken açılıp, kapatılmaması gerektiği gibi tüyoları anlattı. Hacivat’ın Karagöz’e sorduğu sorular üzerinden kurgulanan oyunda, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakılması için tasarruf ve verimliliğin önemi vurgulandı. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aunde Teknik, Synergy CSP Projesinde Gözde IT Solutions'i Tercih Etti

Öncelikle Synergy CSP nedir kısaca tanımlayalım: Bimser Synergy CSP (Content Services Platform), dijital dönüşümü destekleyen, doküman yönetimi, iş akışı yönetimi, belge yönetimi ve back-office süreçlerini kapsayan entegre ve bulut tabanlı bir içerik servisleri platformudur. Tüm cihazlar ve işletim sistemleri için tasarlanan Synergy CSP ile kolayca iş akışlarınızı çizin, formlarınızı tanımlayın ve süreçlerinizi etkin ve verimli şekilde yönetin. Dahası SAP, Office 365, Oracle, Microsoft Dynamics, Netsis, Nebim, Micro, Logo, Salesforce, Acumatica, Sage gibi uygulamalar ile tam entegrasyon sağlar. 
Aunde Teknik SAP ile entegre olabilen kurum içi tüm iş akışları için Synergy CSP yi tercih etti. Tercih etmesindeki en önemli sebebi SAP tam entegrasyon ve geliştirdiğiniz akışları mobil ortamda ek hiçbir işlem yapmadan kullandırabilmeniz. Tüm bu işlemleri yaparken low-code teknolojisini de kullanmak daha hızlı ve verimli süreçler oluşturmanızı sağlar. 

  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TI Fluid Systems Bursa, Değişen ve Gelişen Endüstri 4.0 & Dijitalizasyon Kurulu Kurdu

Değişen ve gelişen sistemlerin yakın takipçisi TI Fluid Systems Bursa sanayinin dijital dönüşümünü üretim süreçleri başta olmak üzere tüm süreçlerinde uygulanabilir kılmak adına çalışmalara başladı. Çalışmalarına Dijitalizasyon Kurulu’nun oluşturulması ile başlayan şirketimiz, kurul lideri Ticaret & Mühendislik Müdürü Aytekin Çağlar’ın öncülüğünde diğer departman yöneticileri ile birlikte Kurulu’un ilk toplantısını 21 Şubat 2023 itibariyle gerçekleştirdi. TI Fluid Systems Bursa Dijitalizasyon Kurulu ‘Dijital Dönüşüm Süreçleri’ ile ilgili olarak çalışan bilincini oluşturmak ve yetkinlikleri arttırmak adına yol haritası ve eğitim planlamaları ile çalışmalarına yön verecek. 

Aylık periyotlarla bir araya gelecek olan Dijitalizasyon Kurulu değişimin kaçınılmaz olduğu günümüz dünyasına uyum sağlayabilmek adına tüm bölüm çalışanlarından gelen dijital dönüşüm önerilerini de değerlendirmeye alacak. Aynı zamanda kurul TI Fluid Systems Bursa çalışanlarının dijitalleşmeyle birlikte gelecek olan operasyonel verimlilik konusunda heyecan duyduklarını, ilerleyen dönemlerde de faaliyet ve projelerini bu doğrultuda geliştireceklerini belirtti.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Canray Ulaşım, Gelecek Stratejilerini Paylaştı

Canray Ulaşım’ın 2023-2025 dönemi Strateji Yayılımı ve Vizyon Toplantısı, şirket yönetici ve çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.  Şirketin tüm yönetici ve ofis çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantı, Genel Müdür Ramazan Uçar’ın konuşmasıyla başladı. Ardından, şirketin yöneticileri 2022 yılında yapılanları ve 2023 stratejilerini paylaştı.

Toplantıda yaptığı sunumda Canray Ulaşım’ın 2022 yılı finansal ve operasyonel sonuçları ile 2023-2025 dönemi hedeflerini açıklayan Genel Müdür Ramazan Uçar, şirket olarak tasarımdan mühendisliğe, üretimden test ve entegrasyona kadar raylı sistemler sektörü ve müşterilerin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümlerle cevap vermeye devam ettiklerini söyledi. Genel Müdür Uçar şunları söyledi:

“2022 çok zor bir yıl olarak geride kaldı. Ülkemiz ve dünyada yaşanan çetin koşullara rağmen güçlü risk yönetimi yaklaşımımız ve uygulamalarımızı, nitelikli üretimlerimizle birleştirerek operasyonel ve finansal dayanıklılığımızı artırmaya gayret ettik. Belirsizliklerle mücadelede başarılı bir sınav verdik. Faaliyetlerine ihracat ağırlıklı devam eden bir şirket olarak, yurt dışı operasyonel süreçlerimizi artırmayı sürdürüyoruz. Sektörde ayrıştığımız önemli bir konu da Grubumuzun yarım asırdır üretim ve alüminyumda elde ettiği birikimdir. Bununla birlikte, daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamada demiryolu endüstrisinin eşsiz rolünün farkındayız. Yakın gelecekte alüminyum kullanımı hem sektörümüzde hem de farklı endüstri dallarında artmaya devam edecek. Raylı araç üreticileri, alüminyumdan hafifletici çözümlerimizle hem yolcu kapasitesini artırabilir hem de enerji tasarrufu sağlayarak önemli ölçüde CO2 azaltımı sağlayabilir. Bu noktada biz de stratejik partneri olmayı sürdürdüğümüz raylı sisteler sektörüne yenilikçi uygulamalarla değer katmaya devam edeceğiz.” 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BenMaker TÖZOK'ta

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından ‘Cumhuriyetin 100. Yılı ve Eğitimin Geleceği’ temasıyla 25-26-27-28 Ocak Tarihleri arasında düzenlenen 21. Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda BenMaker standı yoğun ilgi gördü. ‘Geleceği Etkiliyoruz’ sloganımızla yola çıktımız bu yılda da özellikle eğitim kurumları ile olan fikir birliğimiz ön plandaydı.  21. TÖZOK Sempozyumunda Steam-Maker Hareketini benimseyen kurumlarımız ile bir araya gelerek hem yeni temaslar kurup hem de eğitimcilerimize standımızda modüllerimizi deneyimleme fırsatı sunduk.

3 gün boyunca yoğun bir ilgi gördüğümüz Sempozyumda 100'den fazla eğitim kurumu ile iletişim sağlayarak üretim sevgisini ve geleceği etkilemenin gurunu paylaştık.        

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geri