KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:249

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yavuzlar Dişli, Bumatech Fuarının Yıldızı Oldu

Bu sene kuruluşunun 25. Yılını geride bırakan ve başta makine olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik dişli imal eden Yavuzlar Dişli, 14-17 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bursa Makine Teknolojileri Fuarı’nın (BUMATECH) yıldızı oldu. Çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yavuzlar Dişli Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Sağlam, “Bu yıl fuara iki ürün grubumuzla katılım gerçekleştirdik. Bunlardan biri dişli imalatı diğeri ise YDS Technology markasıyla imal ettiğimiz sert kesim makineleri oldu. Fuara dünyanın dört bir yanından ziyaretçi geldi. BUMATECH’in verimli bir fuar olduğunu geçtiğimiz yıllarda da görmüştük” dedi.

Geçtiğimiz yıl üretimlerinin yüzde 50’sini ihraç ettiklerini, bu yıl yüzde 55’lik ihracat düzeyine ulaştıklarını söyleyen Sağlam, “Bu kapsamda önümüzdeki yıl da yüzde 65 ihracat hedefine ulaşacağımızı düşünüyoruz. BUMATECH’in ve önümüzdeki süreçte hem yurt içi hem de yurt dışında katılacağımız fuarların ihracat hedefimize önemli katkı sağlayacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ilk defa ve sadece Yavuzlar Dişli tarafından imal edilen sert kesim makinelerini de fuarda sergilediklerini belirten Serdar Sağlam şunları söyledi: “YDS Technology markasıyla imal ettiğimiz sert kesim makinemiz sert kızakları ve lineer milleri çapaksız ve yakmadan kesiyor. Bu ürünün özelliği normal şartlarda kesilemeyen sert malzemeleri, özel bir taş ve sıvı yardımıyla kesebilmesi. Makinemizi uygun bir fiyatla müşterilerimize sunuyoruz. Bu ürünün benzerleri yurt dışında üretiliyor ancak çok yüksek fiyata satılıyor. Biz de hem bu ürünü yerlileştirerek hem de daha rekabetçi bir fiyata satarak ülke sanayicimize destek oluyoruz.”--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BenMaker’dan 4 Ayda 34 İlde 36 Deneyap Atölyesi

Nisan 2022’de Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen 36 ilde Deneyap Teknoloji Atölyeleri temel teknik ekipmanları kurulum ve montaj ihalesini alarak Deneyap atölyelerinin kurulumlarına başladık.

BenMaker olarak 4 ay gibi kısa bir sürede toplam 34 ilde 36 Deneyap Atölyesi’nin hem kurulumunu hem de eğitmen eğitimini gerçekleştirdik. Kasım ayının ortasında faaliyete geçen atölyelerde ahşap tasarım eğitimleriyle gençlerimiz okul sonrasındaki boş vakitlerini değerlendirecekler.  Sağlıklı sosyal bir çevrede kaliteli bir zaman geçireceklerine ve ahşap tasarım atölyelerimizin çocuklarımıza üretim sevgisi kazandıracağına inanıyoruz.

Türkiye’nin her bölgesinde kurulumu gerçekleşen atölyelerimizde Üretimin gücünü vurgulayarak geleceği etkilemeye ve maker ruhunu gençlerimize aktarmaya devam etmenin gurunu paylaşıyoruz.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeşilova Holding’ten ‘Bir oyuncak, bir büyük mutluluk’ Kampanyası

Yeşilova Holding, kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde dünya ve toplum için ekonomik, sosyal ve çevresel faydalar sağlayarak sürdürülebilir kalkınma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürülebilirlik uygulamalarını operasyonlarının her alanında dahil ederek KSS’yi grubun ayrılmaz bir parçası haline getiren Yeşilova’nın, hoşgörülü değeri çerçevesinde hayata geçirdiği son kampanyası kapsamında toplanan oyuncaklar, Nilüfer Belediyesi Oyuncak Evi’ne teslim edilerek, çocukların hayatına dokundu. 

Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova kampanya hakkında “Yeşilova Grubu olarak çalışma prensiplerimizin temelinde, tüm çalışanlarımızın katılımı ve bağlılığı ile oluşan kurumsal değerlerimiz bulunuyor. Bizlere yol gösteren bu ilke ve değerler, aynı zamanda Grubumuzun pusulasını oluşturuyor. Bu dönemde, ilke ve değerlerimiz arasında da yer alan ‘hoşgörülü’ olmanın sorumluluğuyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdik. Bu kampanya da bu fikirle ortaya çıktı. Bu projemiz ve bugüne kadar yapılan tüm kampanyalarımıza destek veren tüm çalışma arkadaşlarıma, herkese teşekkür ediyorum. Toplum ve dünyamız için değer yaratacak konular üzerine yoğunlaşarak, projelerimize devam edeceğiz” dedi.

Yasemin Yeşilova, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Erişilebilir ve Temiz Çevre, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme ve Sorumlu Üretim ve Tüketim amaçlarına katkıda bulunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 4 Kasım 2022’de başlayan ve Yeşilova Holding iştiraki tüm şirket ve fabrikalarda toplanan oyuncaklar, 25 Kasım 2022 tarihinde Nilüfer Belediyesi Oyuncak Evi’ne teslim edildi. 


 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uludağ Elektrik, Yılı Ödüllerle Kapatıyor / Sürdürülebilir Bir Dünya İçin 4 Bin Ağaç

Uludağ Elektrik, Bursa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BUSİAD) ile Bursa Uludağ Üniversitesi’nin iş birliğinde düzenlenen 5.Yenileşim Ödülleri’nde Bilgi, İş Birlikleri, Kaynak Yönetimi Kategori Ödülü’nün sahibi oldu. Kurumların yenileşim süreçlerini içselleştirerek yönetebilmelerine destek olmayı amaçlayan organizasyonda, şirketin ödülü Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac’a takdim edildi. 

Uludağ Elektrik, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen Türkiye Mükemmellik Ödülleri’nde de 5 Yıldız Yetkinlik Belgesi’ne hak kazanarak, başarısını bir kez daha perçinledi. KalDer Türkiye tarafından 5 Yıldız Belgesi’ne layık görülen Uludağ Elektrik, bu ödülü alan ilk elektrik perakende satış şirketi oldu.

Kalıcı büyüme ve şirketlerin zorlu koşullara uyum sağlayabilecek yapıya erişmeleri için EFQM Modeli’nin uygulanmasının önemli olduğunun altını çizen Ali Erman Aytac, “Kalite ve sürdürülebilirlik süreçlerinin ülkemizin gelişmesinde etkisi büyük. Farklı talepleri karşılamak, riskleri daha meydana gelmeden tespit etmek, bu şekilde sistemli çalışmalarla ortaya çıkıyor. EFQM Modeli’ni uygulayarak iş ve kurumsal yönetim süreçlerimizi geliştirmeye devam ediyor ve örnek bir şirket olma hedefi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedefimiz Türkiye Mükemmellik Ödülü ve ardından EFQM Avrupa Kalite Ödülü’ne ulaşacak düzeyde çalışmalarımıza devam etmek” dedi.

 

Uludağ Elektrik’ten Sürdürülebilir Bir Dünya İçin 4 Bin Ağaç 

Uludağ Elektrik’in fatura ve abonelik işlemlerinde kullanılan kağıtların doğaya yeniden kazandırılması amacıyla başlattığı Yeşil Dönüşüm Ormanları Projesi kapsamında Yalova’nın Armutlu ilçesinde 1000 fidanlık orman oluşturuldu. Projeyle bölgenin yeşil alan miktarının artmasına katkı sağlanırken, ekolojik denge de korunuyor. Yeşil Dönüşüm Ormanları Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’nin ardından şimdi de Yalova’da kök salıyor. Daha önce yangın tehlikesi geçirmiş veya kurak olan bölgeleri tercih eden şirket, ağaçlandırma projesi ile yeşil alan miktarı açısından fakir bölgelerin yeşil alan oranını artırırken, sağlıklı bir kent yaşamına da destek oluyor. Projenin Yalova etabı için Armutlu’da yapılan dikim çalışması ile fidanlar toprakla buluşturuldu. Armutlu Belediye Başkanı Mustafa Tokat ve Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac’ın katılım sağladığı etkinliğe Uludağ Elektrik çalışanları ve Yalova Orman Bölge Müdürlüğü de destek verdi. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erkurt Holding, Geliştirdiği Sistemi İAÜ Öğrencilerine Anlattı / Formfleks’in Sürdürülebilirlik Çalışmaları Ödüllendirildi

KalDer Bursa üyelerimizden Sürdürülebilir Erkurt Holding İmalat Sistemleri Lideri Ceyhan Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri yüksek lisans programının konuğu oldu. EFQM dersinde Erkurt Holding bünyesinde geliştirilen Sürdürülebilir Erkurt Yönetim ve İmalat Sistemi’ni öğrencilere anlattı. İşletmelerin kurumsallaşması ve üstün performanslı çıktılar üretmesi için geliştirilen yenilikçi iş modelinin kavramsal mimarisi, uygulama örnekleri, paydaş etkileşimi ve sistemin yarattığı temel çıktıları öğrencilerle paylaştı.

Formfleks’in Sürdürülebilirlik Çalışmaları Ödüllendirildi 

BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen 12. Bursa Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu ve 5. Yenileşim Ödül Töreni'nde üye kuruluşumuz Formfleks de ödüllendirildi. Formfleks şirketimiz adına ödülü, Sürdürülebilir Erkurt Holding Yönetim ve İmalat Sistemleri Lideri Ceyhan Aydın aldı.

Ceyhan Aydın; “Aldığımız bu ödül, çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmek hususunda ve sürdürülebilirlik alanında yapacağımız yeni projelerimizde bizleri daha da cesaretlendirdi.” dedi.


 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gökçelik’in Sürdürülebilir Enerji ve Teknoloji Yatırımları Hız Kesmiyor

Gökçelik, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) faaliyet göstermekte olan 4.fabrikası Gökçelik Depo Sistemleri (GDS) çatısına yaklaşık 3.500 metrekare bir alana Güneş Enerji Sistemi (GES) kurdu. Temiz enerji olarak kabul edilen, Yeşil Mutabakatın gereklilikleri arasında yer alan ve bir yenilenebilir enerji çeşidi olan güneş enerjisinden üretimde faydalanmak ve fosil yakıt kullanımını minimize etmek için yatırım yapan Gökçelik, sürdürülebilir bir ekonomi için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Küresel ısınma, enerji verimliliği, iklim değişikliğinin önüne geçmek, karbonsuz ve dayanıklı bir ekonomi için, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan Gökçelik, GES ile 630.000 kWh/yıl elektrik üretiyor.  Böylelikle elektrik tüketiminin %36’sını GES’ten sağlayacak. Ayrıca kurduğu GES ile 278 ton/yıl karbon salınımının önüne geçerek, 54 TEP/yıl tasarruf edip işletme ömrü boyunca da 25.000 adet ağaç eşdeğeriyle karbon emisyonunu engelleyecek.

Sürdürülebilirlik vizyonu ve AB Yeşil Mutabakat eylem Planı kapsamsında çalışmalarını sürdüren Gökçelik, 2023 yılında Gökçelik-2 Seri Üretim Fabrikasına da Güneş Enerji Sistemini (GES) yatırım planına aldı. Gökçelik, doğaya ve çevreye duyarlı üretim gerçekleştiriyor. Endüstri 4.0, dijital dönüşüm, teknolojiyi etkin şekilde kullanıyor. ÜR-GE faaliyetlerinde tüm bu kriterlerini dikkate alan Gökçelik, depo sistemlerinde de %100 kapasite artışı sağlayan Mobile Rack (Mobil Depo Raf Sistemi) ile sürdürülebilir teknoloji yatırımlarını sürdürüyor.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uludağ Koleji’nden Anlamlı Ziyaret

Atamızın, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir" vecizesinde de belirttiği gibi; Ulu Önderimizin fikirlerini ve duygularını anlayan çocuklar yetiştirdiğini bir kez daha gösteren Uludağ Koleji Ailesi Atamızın kabrini ziyaret etti. Toplumsal ve kişisel sorumluluk bilinci doğrultusunda ülkesine ve insanlığa hizmet için gereken beceri, sorumluluk ve sağduyuya sahip bireyler yetiştirme yolunda geleceğe rehber olmayı kendine ilke edinen Uludağ Koleji, ANITKABİR ZİYARETİ ile öğrencilerinin genç dimağlarına anlamlı izler bıraktı.

Uludağ Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Yıldırım, Uludağ Koleji Koordinatörü Ergün Özçelik, Uludağ Koleji Kampüs Müdürü Kadir Sezer, Uludağ Koleji Ortaokulu Müdürü,  Halil İbrahim Demirçeken, Uludağ Koleji idarecileri, öğretmenleri ve öğrenciler ile toplam 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anlamlı ziyarette; Atamızın mozolesine Çelenk takdimi, Anıtkabir’deki tüm ziyaretçilerin katıldığı saygı duruşu, Uludağ Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Yıldırım’ın Anıtkabir anı defterine yazmış olduğu yazı ile Atamıza özlemlerini bitmeyecek bir sevgi ve saygı ile tekrar dile getirdiler.

Cumhuriyet şehrimiz Ankara’yı da daha yakından tanıma fırsatı yakalayan öğrenciler; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün zafer yolculuğunun, Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, devrimlerini nasıl gerçekleştirdiğinin, özgürlüğe, adalete, bilime, sanata gösterdiği değerin ve çağdaşlığın timsali olan Anıtkabir ziyareti ile atamıza olan bağlılıklarını ölümsüzleştirdiler.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurumlarımızı tebrik ederiz.
Haberler geliş sırasına göre yer almıştır. 

Geri