KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2022
Sayı:247

Ünver Group’tan Elektrikli Araçlara Geçişte Dev Adım

Otomotiv endüstrisi yan sanayi alanında 43 yılı aşkın tecrübeye sahip Ünver Gorup, sektörde yaşanan dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlamayı hedefliyor. Egea hibrit ile bu dönüşüme start veren Ünver Group, yeni makina parkuru ve tesis yatırımları ile elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçlara uygun ürünler üretmeye başlayacak. 

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada elektrikli, hibrit elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli modellerin oranı hızla artıyor. Bu bağlamda yan sanayi firmalar da ürün gamlarını hibrit ve elektrikli modellere göre şekillendirmeye başladılar. Birçok dev markanın Avrupa’da 2030 yılı itibarı ile içten yanmalı motora sahip araç satışlarını durduracağını biliyoruz. Bu yüzden çok sayıda yan sanayi firması OEM firmalarıyla iş birlikleri geliştirerek yeni projelerde yer almaya çalışıyor. 

Ünver Group sahip olduğu yenilikçi üretim anlayışı ve güçlü gelecek vizyonu sayesinde erken adımlar atarak önemli makina parkuru ve tesis yatırımlarına imza attı.  Bu çerçevede 2023 yılından itibaren Bursa Deri ve Karma OSB tesisinde elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli modeller için ürünler üretecek. Fabrika Müdürü Dilara Korgavuş tarafından Ünver Group için önemli bir adım olacak bu yatırımı; “dönüm noktası” olarak ifade ediliyor.  

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyçelik Gestamp, Yatırım Atağıyla 1650 Yeni İstihdam Sağlayacak

Beyçelik Gestamp Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), Kocaeli ve Romanya’da olmak üzere toplam 270 bin metrekare yeni üretim tesisi için yatırımlarını 2023 yılına kadar tamamlamayı planlıyor. 2023 Yılında 5 yeni projeye dahil olan Beyçelik Gestamp, Ford’un 2 yeni modeli, TOOG, yeni Dacia Duster ve yeni elektrikli ticari araç Arrival Van için üretim yapacak. 150 Milyon Euro’ya yakın yatırım yapan firma toplamda 1.600 kişiye istihdam sağlayacak. 

Bursa’nın yeni sanayi bölgesi TEKNOSAB’da fabrika inşaatına başlayan ilk firmalardan olan Beyçelik Gestamp, 2021 Aralık ayından bu yana bölgede faaliyet göstermeye başladı. Toplamda 176 bin metrekare alana sahip yerleşkenin 11 bin metrekaresinde üretimini sürdüren şirket, diğer alanların inşaatını 2023 yılında tamamlayarak seri üretime geçmeyi hedefliyor. Mevcutta 4 Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Beyçelik Gestamp, Ar-Ge Merkezlerinden edindiği tecrübe ve deneyim ile TEKNOSAB fabrikasında yerli ve yabancı tüm OEM’lerin ihtiyacı olan teknolojilerde hizmet sağlayıcı olarak bütünleşik hizmet sunacak bir Teknoloji Merkezi kurma yönünde de yatırımı var.   

Beyçelik Gestamp’ın Kocaeli Bölgesinde Gebze ve Yeniköy İlçelerinde de yatırımları sürüyor. Beyçelik Gestamp TOSB’de (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) bulunan iki fabrikasına ek olarak 3’üncü fabrika yatırımını da tamamladı. Avrupa’nın en büyük şasi fabrikası olma özelliğine sahip ve 46 bin metrekare kapalı alanı bulunan tesiste makine parkı kurulumu ise devam ediyor. Şirketin gövde ve şasi sac parçaları üretimi yapmak üzere inşa edilen Kocaeli’nin Yeniköy İlçesindeki yatırımı ise tamamlandı.  

Beyçelik Gestamp’ın yurtdışındaki yatırımı Romanya Fabrikasında da mevcut tesise gerçekleşecek 19 bin metrekarelik ilave alan yatırımı ile fabrika 40 bin metrekare kapalı alana ulaşacak. Beyçelik Gestamp hali hazırda 4 bin kişiye istihdam sağlıyor. Şirket 2023 yılına kadar yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştireceği yeni tesis yatırımları ile üretim kapasitesini artırırken, 1.650 kişiye de yeni istihdam yaratacak.
 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coşkunöz Eğitim Vakfı’ndan Avrupa Çapında Endüstri 4.0 Üretiminde Devrim Yaratacak İş Birliği

Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), Avrupa Birliği projesi ‘ADDress For Future’ ile geleceğin teknolojilerinden katmanlı üretime yönelik Avrupa çapında bir eğitim ve iş birliği platformu oluşturacak. Projeyle Türkiye’de de sanayide katmanlı üretim teknolojilerinin benimsenmesinin hızlandırılması ve bu alandaki nitelikli iş gücünün artırılması hedefleniyor. 

Meslekî ve teknik eğitim alanında global ölçekte öncü kuruluş olmayı misyon edinen Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), Avrupa Birliği (AB) iş birliğiyle gerçekleştireceği ADDress For Future Projesini, Bursa’da düzenlediği basın toplantıyla tanıttı. Proje, AB “Erasmus + KA220 (Yetişkin Eğitiminde İş Birliği Ortaklıkları)” programı kapsamında alınan fonla gerçekleştirilecek.

Coşkunöz Holding ve Coşkunöz Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Aktaş, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, CEV’in 34 yılı aşkın zamandır nitelikli eğitim ve istihdama yönelik yürüttüğü faaliyetlere bir yenisini daha eklediğini ifade etti. CEV Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu da proje detaylarıyla ilgili bilgi vererek “Daha önce açtığımız merkezimizle yurt dışında çok pahalı olan bu eğitimi yerelleştirerek, ülkemize hediye ettik. ‘ADDress For Future’ ise AB ile bu alanda ortak müfredat ve politikalar oluşturulmasına imkan sağlayacak bir platform olacak. Vakıf olarak amacımız, finansal zorluk yaşayan bireylere, mesleklerinde bir adım öne çıkabilmeleri ve iş bulabilmeleri için ücretsiz fayda sağlamak" diye konuştu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erdem Kaya Patent’ten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Eğitim

Erdem Kaya Patent Genel Müdürü Erdem Kaya, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Çanakkale Onsekiz Mart, Bandırma ve Balıkesir Üniversiteleri Teknoloji Transfer Ofislerinin katılım sağladığı eğitimde Patent Değerleme ve Ticarileştirme hakkında bilgiler aktardı.
Eğitimde Değerleme’ye ilişkin A’dan Z’ye tüm konu başlıkları detaylıca ele alınarak, eğitime katılanların Patent Değerlendirme, Değerleme ve Ticarileştirme süreçlerinin tüm aşamaları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlandı.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'ne Birleşmiş Milletler Temsilciliği'nden Ziyaret

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) ile koordineli çalışan aralarında Kanada'lı gurubun da bulunduğu bir heyet Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'ne ziyarette bulundu. 
Özellikle Geçici Koruma Kapsamı Altında bulunan Suriyeli Mültecilerin dil eğitimi ve mesleki eğitimi aldığı atölyeleri ziyaret eden heyet gördüklerinden oldukça memnun kaldıklarını ifade ettiler. Heyete eşlik eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak heyeti ağırlamaktan memnun olduklarını ifade etti. 

BM Mülteciler Yüksek Komserliği’nin Merkezin Çiftehavuzlardaki atölyeleri incelenmesi kursiyerlerle yüz yüze görüşülmesi esnasında,  faaliyetler hakkında tanıtıcı bilgilendirmelerde bulunan Kurum Müdürü Mehmet KÖSE; Mülteciler Türkçe Dil Eğitimi ve Mesleğe Erişim Projesinin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği destekli Milli Eğitim Bakanlımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde ülkemizde 8 ilde 16 Halk Eğitimi Merkezi'nde yürütülmekte olduğunu belirterek, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak son 2 yılda 7 derslik atölyede 98 kurs açtık, bu kurslardan bin 191 yabancı sığınmacı Türkçe Dil Eğitimi aldı. Ayrıca bu kurslarda 340 sığınmacı tesktil, aşçılık, bilgisayar destekli muhasebe eğitimi alarak iş sektörüne nitelikli eleman olarak yerleşmiş oldu. Bu eğitimlerden asıl kazancımız ise; Türk vatandaşlarımızla yabancı sığınmacılar birlikte aynı ortamları paylaşarak, daha çabuk kaynaşma gösterdiler. Toplumumuzun kültürel yapısına ülkemizdeki sosyal yaşama daha çabuk uyum sağlamaları sağlanmış oldu" açıklamasında bulundu. 

Kurumdaki kurs bitirme törenine de katılan heyet; "saha ziyaretleri esnasında böylesine mutlu ve böylesine heyecanlı bir guruba ilk defa burada rastladık, bu açıdan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin faaliyetleri izim saha çalışmalarımızı da ışık tutacaktır." açıklamasında bulundu. Proje kapsamında halen aktif olan 7 kursta 105 kursiyer aktif olarak eğitim görmekte.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nilüfer Belediyesi’nden İklim Kriziyle Mücadele İçin Ortak Hareket Çağrısı

İklim kriziyle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla 2022 yılını İklim Yılı ilan ederek çalışmalarını bu doğrultuda yürüten Nilüfer Belediyesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) giden yolda iklim krizi ve olası çözümlerin paylaşılması için kitlesel katılımlı uluslararası bir girişim olan Walk2COP 27’ye ev sahipliği yaptı. İklim kriziyle mücadele konusunda dayanışmayı genişletmek, daha geniş kitlelere ulaşmak ve sivil toplumun sesini hükümetlere duyurmak için seçilen dünyadaki 12 kentten biri olan Nilüfer’de, Türkiye’de iklim değişikliği sorunları, çözümleri, iklim değişikliğinin tarıma etkisi konuşuldu. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in de yer aldığı zirveye, Walk2COP27 Lideri Sam Baker de, çevrimiçi katıldı.

Çevre duyarlısı çok sayıda vatandaşın izlediği etkinlik kapsamında iki ayrı oturumda gerçekleştirilen panele ise; Özyeğin Üniversitesi İklim Elçisi Vera Pöhrenk, Change.org İklim Ekibi İletişim Uzmanı Nil Ormanlı Balpınar, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Ramazan Kaya, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. N. Kamil Salihoğlu, BUÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, Farge Organik’ten İhsan Burak Alsan ve Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. Kurucusu Tülin Akın katılarak, iklim kriziyle mücadele konusundaki görüş ve çözüm önerilerini paylaştı.  

Walk2COP27 Zirvesi’nin açılışın konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, dünyada 12 ülkede, 12 kentin ev sahipliği yaptığı Walk2COP27 etkinliklerini önemsediklerini belirterek, iklim krizi sonuçlarına yönelik endişelerini dile getirdi. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın sorumluluğunu paylaştıklarını ifade eden Başkan Erdem, “Küresel ısınmanın etkilerini hepimiz yaşıyoruz. Bugün bütün dünyada en büyük endişe kaynağı ekonomik kriz olarak görünüyor. Ama aslında insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorun iklim değişikliği. Önlem almazsak bir sonraki adımda kuraklıkla ve üretimi etkileyeceği için kıtlıkla karşı karşıya kalacağız” diye konuştu. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gökçelik, Enerjisini Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Sağlayacak

Sürdürülebilirlik vizyonu ve AB Yeşil Mutabakat eylem Planı kapsamsında çalışmalara başlayan Gökçelik, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) faaliyet göstermekte olan 4.fabrikası Gökçelik Depo Sistemleri (GDS) çatısına yaklaşık 3.500 metrekare bir alana GES açılışını gerçekleştirdi. Temiz enerji olarak kabul edilen, Yeşil Mutabakatın gereklilikleri arasında yer alan ve bir yenilenebilir enerji çeşidi olan güneş enerjisinden üretimde faydalanmak ve fosil yakıt kullanımını minimize etmek için yatırım yapan Gökçelik, sürdürülebilir bir ekonomi için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Küresel ısınma, enerji verimliliği, iklim değişikliğinin önüne geçmek, karbonsuz ve dayanıklı bir ekonomi için, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan Gökçelik, GES ile 630.000 kWh/yıl elektrik üretmeyi planlıyor. Böylelikle elektrik tüketiminin %36’sını GES’ten sağlayacak. Ayrıca kurduğu GES ile 278 ton/yıl karbon salınımının önüne geçerek, 54 TEP/yıl tasarruf edip işletme ömrü boyunca da 25.000 adet ağaç eşdeğeriyle karbon emisyonunu engellemiş olacak.  

Pek çok davetlinin hazır bulunduğu GES Santrali açılışında konuşan Gökçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras; 45 yıllık bir sanayi geçmişine sahip olan Gökçelik’in her zaman çevre dostu bir işletme olduğunu hatırlatarak, artık çevre dostu olmanın yeterli olmadığını ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve AB Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde çok daha geniş kapsamlı çalışmalar yürütülmesi gerektiğini söyledi. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ESA Lojistik, Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği ile Lojistik Sektörünü Masaya Yatırdı

Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) tarafından organize edilen “Ekonomi Masası” etkinliğinde lojistik sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. ESA Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erdi Altıntaş ve şirket ortağı Yaşarcan Koyuncu toplantıda “Değişen Dünya Lojistiğinde Türkiye ve Bursa’nın Fırsatları” konulu bir sunum gerçekleştirdiler. 

ESA Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erdi Altıntaş, “Pandemi döneminde lojistiğin önemi daha çok anlaşıldı” dedi.  Altıntaş, ülkemizde lojistik sektörünün son yıllarda hızla geliştiğini ifade ederek, lojistik sektörüne yönelik olarak yapılması gereken çalışmaları şöyle sıraladı: “İhracatın artması ile paralel olarak, karayolu taşımacılığı için; sürücülüğün kalitesini arttırmak amacı ile devlet destekli sürücü eğitim programları düzenlenmeli, Türk giriş çıkış gümrüklerinde işlemlerin kolaylaştırılıp uzun kuyrukların oluşması engellenmeli, navlun fiyatlarına yakıtla entegre olacak şekilde  standartlar getirilmeli, yurt dışı sürücü vize başvurularında kolaylıklar sağlanıp ihracat yaptığımız ülkeler ile özel sürücü vize anlaşmaları imzalanmalı ve lojistik firmalarının denetlenmesi sıkılaştırılmalıdır.”

Türkiye’nin, 2018 yılındaki lojistik performans endeksine göre dünyada 37’nci sıra olduğunu belirten ESA Lojistik Şirket Ortağı Yaşarcan Koyuncu da, “Lojistiğin teknik alt yapısına yatırım yapılması gerekiyor biz bu konuda yetersiz durumdayız. Günde 2.500 TIR’ın Sarp Sınır Kapısı’ndan geçmesi lazım fakat bizim TIR parklarımız yeterli değil. Avrupa’da bu tüm imkânlar mevcut. Bizde ise yol kenarında park ediyorlar. Lojistik olarak mükemmel bir konumdayız, aslında dünyada ilk 10 ülke içinde olmamız gerekiyor. Aktarma noktası olma fırsatını kaçırmamamız lazım” diye konuştu. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geri