KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi
E-Bülten

Toplam Kalite Bir Yaşam Biçimidir

2023
Sayı:251

1999'dan Bugüne Üyemiz ve Öncü Sponsorumuz AKA OTOMOTİV’in Kalite Direktörü Sn. Ali Ali ile AKA OTOMOTİV’i yakından tanımak için özel bir söyleşi gerçekleştirdik.  1. Kuruluşunuzu tarihçesi ile kısaca anlatır mısınız? 

AKA Otomotiv, 1956 yılında kurulmuş, Türkiye’deki otomotiv sektörünün ilk tedarikçilerinden biri olan köklü bir firmadır. 65 yılı aşkın süredir, otomotiv sanayisine hizmet veren AKA Otomotiv, zaman içerisinde kendisini geliştirmiş; Kalıp Üretim, Pres, Kaynak, Kataforez ve Montaj proseslerini tek çatı altında toplayabilen global anlamda ender sanayi kuruluşları arasında yer almıştır. AKA Otomotiv, 2010’lu yıllarda AR-GE yetkinlikleri ile uluslararası boyuta ulaşmıştır. Bursa Orhangazi lokasyonunda 2 adet tesis ve Romanya’da kurulu tesisi ile otomotiv sektöründe yerli ve yabancı müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. 

 2. Ürün ve hizmetleriniz neler, bahseder misiniz?

65 yılı aşan tecrübesi ile AKA Otomotiv; tasarım, geliştirme  ve üretim faaliyetleri ile otomotiv sanayisine güvenlik seviyesi yüksek metal bileşenler ve mekanizmalar üretmektedir. Ürettiğimiz ürünlere biraz daha yakından bakacak olursak; cam mekanizmaları, el frenleri, pedal grupları, menteşeler, kapı ve kaput kilitleri, gergi kolları gibi araçlarda fonksiyonel anlamda önemli yere sahip parçalardan bahsedebiliriz. Bunun yanı sıra, tampon (crashbox), arka aks, salıncak kolu, yakıt deposu, motor beşiği gibi kritik güvenlik parçalarını da üst düzey kalite seviyesi bilinciyle üretmekteyiz. Ayrıca, torpido traversi gibi kompleks parçalarda da ciddi bir tasarım ve üretim know-how'ına sahibiz.  3. 2022 yılı sizin için nasıl geçti? Gündeminizde neler vardı?

Pandemiyi biraz geride bıraktığımız 2022 yılı oldukça zorlu geçen bir yıl oldu. Dünya genelinde yaşanan gelişmeler, özellikle Ukrayna - Rusya arasındaki gelişen olayların yarattığı gerginlikler ve bunların özellikle tedarik zincirine yansımaları bizleri de etkiledi. Bu bağlamda tedarik zincirinde etkilenen / etkilenebilecek ürün ve hammaddelerde; alternatif planların oluşturulması, müşterilerimiz ile görüşmeler yapılarak süreçlerin kriz haline dönmeden yönetiminin sağlanması ve tüm bunlar gerçekleştirken kalite seviyemizin korunması konuları eforumuzun büyük bir bölümünü harcadığımız konular oldu.

 4. Liderliğin, kriz yönetiminin çok önemli olduğu dönemler yaşadık. Bu yönde izlenebilecek politikalar neler olabilir, örneklerle açıklar mısınız?

Özellikle son yıllarda değişkenlik, bilinmezlik ve muğlaklık tüm sektörleri gerçekten etkiledi. Ürünlerdeki ve müşteri taleplerindeki komplekslik, beklentilerin ve aynı derecede de rekabetin arttığı ortam, bu bilinmezlikler ile birleşince ortaya çözmesi zor problemler çıktı. VUCA dünyası içerisinde olduğumuzu artık kabul etmemiz ve buna göre adımlar atılması gerekiyor. Bu süreçlerden geçerken liderliğin ne denli önemli olduğunu birebir yaşayarak deneyimleme fırsatı bulduk ve buluyoruz. Bu dönemlerin bitmeyeceğini düşünürsek, lider yetiştirmeye, insanların içlerindeki potansiyeli ortaya çıkartmasına devam edilmesi; şirketlerin organizasyon yapılarını ve politikalarını bu yönde adımlar ile güncellemelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, şirketlerin belirlemiş olduğu misyon ve vizyonun, gerçekçi ve içselleştirilebilir olmasının da zorlu süreçlerden geçerken liderler için iyi bir kılavuz olması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum.

 5. Kurum içi iletişim, Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları anlamında örnek uygulamalarınız nelerdir? Size nasıl katkılar sağlıyor?

İç iletişim anlamında, her yıl yenilenen bir plan dahilinde takip ettiğimiz gazete yayınımız mevcut. Bu sayede çalışanlarımız AKA Otomotiv bünyesinde gerçekleşen önemli olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmaktadır. Bu çalışmaların çalışanlarımızın aidiyet ve motivasyonlarına katkı sağladığını görmekteyiz. Çalışma arkadaşlarımızın kendi aralarındaki iletişim ve dayanışma duygularının gelişimi için önemli bir rol oynadığını düşündüğümüz hobi kulüpleri; tüplü dalış, spor, kamp, gezi, sanat vb. alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sosyal sorumluluk tarafındaysa, huzurevi ziyareti, okullara kitap bağışı, okullara teknik ekipman bağışı gibi sayabileceğimiz uygulama örneklerimiz vardır. Bu sayede AKA Otomotiv olarak eğitime destek vererek, gelecek nesillerin daha kaliteli ortamlarda eğitim almaları ve daha yetkin bir şekilde öğrenim hayatlarını geçirmeleri için katkı sağlamaktayız. Bu çalışmalar aynı zamanda AKA markasının ve firma imajının koruması ve gelişmesi için katkı sağlamaktadır.

 6. Yaşamın her alanında ve iş’te kaliteyi sürdürmek için nelere önem verilmeli, hangi stratejiler uygulanmalı?  

Kalite aslında bir kültürdür. Bu kültür kazanıldıktan sonra, bir refleks gibi hayatımınızın her alanında davranışlarımıza ve bakış açımıza yansır. Bu kültür sağlanabildikten sonra, toplum bu bilinci sonraki nesillere; şirketlerdeki çalışanlar da yeni gelenlere bu kültürü aşılarlar. Bunun sağlanması için de kalite bilincinin korunması ve geliştirilmesi gerekir. Bu da aynı insan vücudundaki kaslar gibi çalıştıkça yerleşen, gelişen bir yetenektir aslında. Dolayısıyla, kaliteyi sağlayacak yöntemlerin öğrenilmesi, bu yöntemlerin sürekli uygulanarak içselleştirilmesi bu kasların iyi seviyeye gelmesini ve kas hafızasının oluşmasını sağlayacak ve sürdürülebilir, bütünsel bir kalite anlayışı ortaya çıkacaktır. 7. Kurum olarak 2023 hedefleriniz, beklentileriniz neler?

AKA Otomotiv olarak 2023 yılında, kalite seviyemizi daha ileriye taşıyarak, sürdürülebilir iş modellerini geliştirmeyi, topluma, çevreye ve insana karşı sorumlu yapımızı daha fazla yansıtmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda başardığımız hedeflerimizden ihracat artışı, finansal büyüme gibi hedeflerimiz bu yıl da gündemimizin bir parçası. Diğer taraftan bu yılın ve gelecek yılların daha zorlayıcı olacağının farkındayız. Daha çevik hale gelmiş organizasyonumuz, öne çıkan liderlik yeteneklerimiz ve geçmişten gelen tecrübemiz ile AKA Otomotiv olarak “Fark Yaratan Tecrübe...” demeye devam edeceğiz.

AKA Otomotiv Kalite Direktörü Sn. Ali Ali’ye sorularımıza verdiği yanıtlar için teşekkür ederiz. 

Bursa'ya ve ülkemize; üretim, istihdam, sosyal sorumluluk çalışmaları ile her alanda katkı sağlayan AKA OTOMOTİV'e sonsuz başarılar diliyoruz. 20. Kalite ve Başarı Sempozyumu'na Öncü Sponsor olarak verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. 

Geri